Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2022-11-15 14:20:28
Autor zdjęcia/źródło: fot. materiały prasowe
To jeden z rodzajów zaburzeń lękowych. Napady zazwyczaj są krótkotrwałe i towarzyszy im bardzo nasilony lęk. Taki stan najczęściej trwa przez kilka-kilkanaście minut i stopniowo ustępuje. Ataki nie zawsze mają konkretną przyczynę, czasem związane są z innymi zaburzeniami lub z chorobami somatycznymi.
Występowanie napadów znacznie obniża komfort życia. Każdy atak paniki to kłopotliwa sytuacja, która może zdarzyć się wszędzie. Gdzie najlepiej szukać pomocy? Doskonałą ofertę dla pacjentów przygotowała Sieć Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic. Wystarczy zajrzeć na stronę i umówić się na wizytę ze specjalistą. Doświadczony psychoterapeuta na pewno pomoże Ci rozwiązać problem. Przekonało się o tym już wiele osób.
W czasie ataku paniki występują różnego rodzaju objawy somatyczne. Najczęściej dochodzi do kołatania serca, wzrostu ciśnienia tętniczego krwi czy dolegliwości bólowych w obrębie klatki piersiowej. Zdarzają się również duszności czy przyspieszony oddech. Niektóre symptomy bywają mylone z zawałem mięśnia sercowego, co zwiększa lęk.
Chociaż taki stan powoduje duży dyskomfort, nie stanowi zagrożenia dla życia. Związany jest wyłącznie z aktywnością układu nerwowego. Podczas ataku paniki niemalże niemożliwe jest, by zachować spokój i myśleć racjonalnie. Ponadto napady mogą powtarzać się co jakiś czas. Zdarza się więc, że zwyczajne czynności (np. zakupy, spotkanie z przyjaciółmi) wywołują duży strach. Aby pozbyć się objawów, warto skorzystać ze specjalistycznej pomocy. Tylko ekspert może trafnie ocenić sytuację i zaproponować skuteczną terapię.
Czasami osoby z atakami paniki sięgają po leki uspokajające. Jednak eksperci podkreślają, że przynoszą one jedynie chwilową ulgę. Niekiedy napady są ignorowane w nadziei, że to tylko stan przejściowy. Te jednak mogą powtarzać się przez lata. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie odwiedzenie psychoterapeuty lub psychiatry. Specjalista na podstawie szczegółowego wywiadu zaproponuje Ci skuteczne leczenie, co pomoże rozwiązać problemy.
Ponadto ignorowanie ataków paniki powoduje nasilenie objawów. Ich występowanie negatywnie wpływa na relacje społeczne, utrudnia naukę w szkole czy obowiązki w pracy. Dużym problemem jest tzw. lęk przed lękiem. W obawie przed napadem paniki niektórzy unikają sytuacji, które mogą wywołać napad. Czasami strach wręcz zamyka takie osoby w domu.
Na szczęście dzisiejsza psychologia jest bardzo skuteczna. Eksperci z Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic już niejednokrotnie pomagali pacjentom w walce z tymi zaburzeniami. Wystarczy skontaktować się z terapeutą i umówić wizytę. Zrobisz to w kilka minut.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.